Správne žehlenie košele: ako na rukávy, golier a ďalšie užitočné tipy!

  

Ultra_Fresh_ironing 2.jpg

Lámali ste si už niekedy hlavu nad tým, ako správne vyžehliť košeľu? Tak potom je tento článok určený práve pre vás! Vyžehliť košeľu správne nie je také jednoduché, ako sa zdá. Ak to urobíte nesprávne, košeľa skončí pokrčená a bude vyzerať neprofesionálne. Dnes si vysvetlíme, ako správne vyžehliť rukávy a golier a prejdeme si niekoľko rád a tipov, vďaka ktorým vždy dosiahneme dokonalý výsledok. Poďme na to!

Ako vyžehliť košeľu

Ak chceme pôsobiť elegantne a profesionálne je nevyhnutné, aby sme sa naučili ako správne vyžehliť košele. Prejdeme si profesionálne metódy a techniku na to, ako vyžehliť všetko od rukávov až po golier, aby sme mali bezchybne vyzerajúce košele bez jediného záhybu.

Pripravíme si správne pomôcky

Keď máme po ruke správne pomôcky, žehlenie košele zvládneme ľavou zadnou. Riadime sa nasledujúcim zoznamom:

 1. Žehlička – taká, do ktorej môžeme naliať vodu, aby vytvárala paru. Výhodou je tiež, ak je potiahnutá Teflonom, aby nám hladko kĺzala po oblečení.
 2. Dobrá žehliaca doska a poťah – na veľkosti nezáleží, vyberieme akúkoľvek, ktorá nám vyhovuje. Skladacie žehliace dosky Vileda sa dajú rýchlo rozložiť a majú prispôsobiteľnú výšku, aby sme pri žehlení mohli pohodlne stáť.
 3. Fľaša s rozprašovačom -  aby sme košeľu mohli pokropiť vodou, hlavne ak na to nemôžeme použiť žehličku.
 4. Vešiaky – aby sme košeľu mohli zavesiť hneď potom ako ju vyžehlíme.
 5. Škrob v spreji (voliteľné) – pre elegantný vzhľad.

Najlepší spôsob na žehlenie goliera

Košeľu rozopneme a položíme na žehliacu dosku tak, aby bola rovno a bola vidieť jej vnútorná strana. Zapneme žehličku a začneme žehliť od okrajov goliera smerom do stredu. Košeľu prevrátime, aby bolo vidieť druhú stranu goliera, teda tú kľúčovú, vonkajšiu. Opäť postupujeme so žehličkou od okrajov smerom k stredu. Následne golier pekne preložíme. Prežehlíme ho od jedného okraja k druhému, vďaka čomu ostane prirodzene preložený a dosiahneme uhladený vzhľad.

Profesionálny tip: Vždy postupujeme od okrajov smerom dovnútra. Ak začneme v strede goliera, môžu sa vytvoriť nepekné záhyby. Sme dôkladní a opatrní. Ak sa o košele staráme, nielenže vyzerajú elegantne, ale tiež predlžujeme ich životnosť!

Dôkladne vyžehlíme prednú časť košele

Správne vyžehliť prednú časť košele je nesmierne dôležité. Postupujeme nasledovne:

 1. Pripravíme si čistú vypranú košeľu a nastavíme žehličku na vhodnú teplotu, ktorú nájdeme uvedenú na štítku košele.
 2. Košeľu položíme na žehliacu dosku, vyrovnáme ju a vyžehlíme jej prednú časť. Nezabudneme vyžehliť priestor medzi gombíkmi, no dávame si pozor, aby sme neprešli priamo po nich.
 3. Výnimočnú pozornosť venujeme vrecku a žehlíme ho, kým neostane krásne rovné.

Tip na jednoduché žehlenie rukávov

Pri žehlení rukávov môžeme zvoliť nasledujúci postup:

 1. Na žehliacu dosku položíme košeľu tak, aby prednou časťou smerovala nahor a jeden rukáv mala natiahnutý, pričom si dávame pozor, aby ostal rovno a nebol pokrčený.
 2. Vyhladíme ho rukami, aby sme vyrovnali obe vrstvy látky a predišli vzniku nechcených stôp po záhyboch.
 3. Začneme žehliť smerom pri šve, pričom látku žehličkou iba zaťažíme a robíme krátky ťahy. Druhou rukou rukáv mierne dvíhame a kontrolujeme, či nevznikajú záhyby. Poznámka: Ak sa chceme vyhnúť vzniku výrazného záhybu po dĺžke rukáva, neprechádzame žehličkou po jeho vrchnom okraji.
 4. Rukáv prevrátime, vyrovnáme a ak je treba znovu prežehlíme. Následne vyžehlíme vnútornú stranu manžety a potom jej vonkajšiu stranu.
 5. Kroky 1 až 4 zopakujeme aj pri druhom rukáve.

Profesionálny tip: Snažíme sa žehliť oblasť okolo gombíkov a dier na manžetové gombíky, no neprechádzame priamo po nich, aby nedošlo k ich poškodeniu.

Ako vyžehliť zadnú časť košele

A na záver sa popasujeme so zadnou časťou košele. Postupujeme takto:

 1. Zadnú hornú časť košele položíme na žehliacu dosku a vyrovnáme ju. Žehlíme jemne ale rozhodne pomalými pohybmi smerom nahor a nadol.
 2. Košeľu otočíme a za použitia rovnakej techniky vyžehlíme spodnú časť chrbta.

Rýchla rada: žehlením v jednom a tom istom smere látku mierne naťahujeme, čím minimalizujeme vznik záhybov.

Po žehlení košeľu zavesíme a obdivujeme výsledok našej práce

A je to, už sme takmer hotoví! Zoberieme vešiak a vystavíme na obdiv výsledok našej práce. Košeľu nasadíme na vešiak a dávame pozor, aby jej ramená sedeli na ramenách vešiaka. Symetria je predsa dôležitá! Následne zapneme gombíky až ku krku, aby golier ostal rovný. Visí to celé rovnomerne? Výborne.

Užitočný tip: Potom čo sa pokocháme svojím dielom, zblízka si ho prezrieme, aby sme našli akékoľvek nenápadne záhyby, ktoré sme pri žehlení prehliadli. Ak nejaký nájdeme, nič sa nedeje. Košeľu opäť položíme na dosku a rýchlo prežehlíme.

Snažíme sa nepodľahnúť pokušeniu a nepokúšame sa tieto záhyby narovnať horúcou parou, zatiaľ čo košeľu držíme v rukách. Znie to ako jednoduché riešenie, no môže to úplne zničiť výsledok, na ktorom sme tak tvrdo pracovali. Ak sa toho vyvarujeme, naša košeľa ostane rovná bez akýchkoľvek záhybov.

3 profesionálne tipy na žehlenie

Na to, aby sme dokonale vyžehlili košeľu, potrebujeme viac než len ovládať základnú techniku. Musíme byť dôkladní a precízni. V tejto časti sa bližšie pozrieme na to, ako dosiahnuť perfektne rovný kúsok bez jediného záhybu. Prejdeme si všetko od príprav pred žehlením až po nastavovanie teploty a správne používanie naparovania a vďaka nasledujúcim tipom vylepšíme našu techniku pri žehlení.

1. Košeľu pokropíme vodou s avivážou

 • Najprv ju vyčistíme: Vždy začíname s čerstvo vypranou košeľou. Po praní ju môžeme nechať vyschnúť na ktoromkoľvek sušiaku Vileda, ktorý sa postará o to, aby blúzky a nohavice ostali čo najmenej pokrčené. Košeľu nezabudneme vytriasť a zavesiť.
 • Nachystáme si vhodnú vodu: Myslíme dopredu. Zmiešame vodu z vodovodu s destilovanou vodou v pomere 1 : 1, aby sa žehlička nezanášala.
 • Pripravíme si žehličku: Počkáme, kým sa žehlička nahreje, no nepreháňame to, inak hrozí, že košeľu spálime.
 • Neobmedzujeme sa pri použití rozprašovača: Košeľu poriadne pokropíme rozprašovačom. Čím je vlhkejšia, tým lepšie sa žehlí.

2. Košeľu žehlíme na nízkej teplote

Kľúčom k úspechu je žehliť košeľu na nízkej teplote. Je to obzvlášť dôležité v prípade bavlnených košieľ, ktoré môže príliš vysoká teplota spáliť. Pozrime sa, ako správne postupovať.

Začneme tým, že košeľu položíme na žehliacu dosku opatrne, aby sme sa vyhli nechcenému naťahovaniu látky. Dbáme na to, aby ostala narovnaná. Potom sa zameriame na akékoľvek väčšie pokrčené miesta a rukami ich jemne vyhľadíme. Takýmto spôsobom látku správne pripravíme na žehlenie.

Teraz je čas pustiť sa do samotného žehlenia. Nezabúdame pritom na zlaté pravidlo, podľa ktorého sa snažíme nerobiť s rozžeravenou žehličkou žiadne prudké pohyby. Miesto toho sa sústredíme na to, aby sme žehličku postupne priložili na každé miesto. Takýmto spôsobom zabránime tomu, aby sa látka naťahovala alebo inak deformovala.

Poťahy na žehliace dosky Vileda sa vyznačujú jemným povrchom, vďaka ktorému neostanú odtlačené miesta ani na tých najjemnejších látkach. Na ich žiaruvzdornom povrchu môžeme dokonca nechať žehličku chvíľu položenú bez toho, aby sme sa museli báť, že sa niečo stane.

Popritom ako žehlíme nezabúdame košeľu na žehliacej doske postupne otáčať, čím sa lepšie dostaneme k jej rôznym častiam. Je dôležité, aby sme najprv úplne vyžehlili jednu časť, kým sa presunieme na ďalšiu, vďaka čomu dosiahneme dôkladný a rovnomerný výsledok. Keď sme so žehlením hotoví, necháme košeľu narovnanú na doske vychladnúť, čím sa vyhneme vzniku nových záhybov.

3. Pomocou naparovania sa rýchlo a efektívne zbavíme záhybov

Aby sme košeľu správne vyžehlili, najprv ju navlhčíme a to buď za pomoci fľaše s rozprašovačom, alebo využijeme funkciu rozprašovača na žehličke. Vďaka vlhkosti bude látka vláčnejšia a žehlenie tak bude jednoduchšie.

Neponáhľame sa a snažíme sa byť dôslední. Venujeme výnimočnú pozornosť tým častiam, ktoré sú najviac pokrčené, keďže môžu vyžadovať viac úsilia. Na tieto problematické miesta využijeme na žehličke funkciu parného impulzu, vďaka ktorému dosiahneme hladký a bezchybný výsledok.

Tip: Žehlenie je jednoduchšie s poťahmi na žehliace dosky Vileda Total Reflect, pretože obsahujú vrstvu z metalizovanej fólie. Materiál z fólie je pokrytý kovom, na ktorom sa nachádza jemná bavlnená vrchná vrstva, vďaka čomu odráža teplo a paru späť na oblečenie a pomáha tak rýchlejšie odstrániť záhyby.

Potom ako sme so žehlením hotoví, je dôležité košeľu čo najskôr zavesiť, čím zamedzíme vzniku nových záhybov. Keď práve ožehlenú košeľu zavesíme a necháme ju vychladnúť, zachová si hladký vzhľad, na ktorom sme tak tvrdo pracovali!

Profesionálne rady:

 • Vždy si najprv pozrieme štítok na oblečení.
 • V prípade, že nemáme žehličku, môže nás zachrániť fén na vlasy. Pokrčené oblasti navlhčíme a opatrne vyfénujeme.
 • Ak meškáme, môžeme košeľu nechať zavesenú v kúpeľni počas toho ako sa budeme sprchovať. Para zo sprchy košeľu jemne prežehlí.

Prečo dobrá žehliaca doska hrá podstatnú úlohu pri žehlení košiel?

Vysokokvalitná žehliaca doska ako je žehliaca doska Vileda Neo nie je len šikovným pomocníkom pri žehlení. Ide o revolučnú technológiu. Žehliaca doska Videla Neo má praktickú kompaktnú veľkosť, ktorá je vhodná do malých priestorov. Má poťah zo 100 % bavlny s penovým podkladom, vďaka čomu má hladký povrch na žehlenie. Vyznačuje sa systémom s detskou poistkou Pull & Lift, ktorý bráni nechcenému zloženiu dosky a umožňuje jednoducho nastaviť jej výšku podľa potreby.

Dobrej žehliacej doske by nemalo chýbať nasledovné:

 • Stabilná konštrukcia: Dobrá žehliaca doska by sa mala vyznačovať pevným stabilným povrchom, ktorý robí zo žehlenia rýchlejší a bezpečnejší proces. Okrem toho je tiež vhodné mať žehliacu dosku, ktorá zvládne určitý nápor a nespadne pod váhou oblečenia alebo v prípade, že do nej narazí dieťa alebo domáci miláčik.
 • Odkladacia plocha na žehličku: Keď žehličku práve nepoužívame, môžeme ju odložiť na pevnú a stabilnú odkladaciu plochu.
 • Nastaviteľná výška: Nastaviteľná výška umožňuje správne držanie tela počas žehlenia, čím zamedzuje vzniku napätia a bolesti v oblasti chrbta.
 • Skladnosť: Dobré žehliace dosky sa dajú ľahko zložiť a odložiť, vďaka čomu nezaberajú zbytočne miesto.
 • Háčiky na vešiaky na bielizeň: Vďaka týmto háčikom môžeme čerstvo ožehlené oblečenie okamžite prakticky zavesiť a obdivovať výsledok našej práce!
 • Priestranná plocha: Na dostatočne veľkej žehliacej ploche môžeme košeľu riadne rozprestrieť, čím zamedzíme vzniku nových záhybov.
 • Žiaruvzdornosť: Kvalitné žehliace dosky majú žiaruvzdorné poťahy, na ktorých môžeme žehličku nechať chvíľu položenú bez toho, aby hrozilo, že sa niečo stane.

Výber žehliacej dosky treba dobre zvážiť. Vileda ponúka jedny z najlepších žehliacich dosiek. Či už ste žehliaci nadšenec, máte doma malý priestor alebo hľadáte model so špeciálnymi funkciami, u nás nájdete tú správnu dosku práve pre vás.

Zadovážte si svoju novú žehliacu dosku ešte dnes!

a brand of FREUDENBERG