Ako vyčistiť rôzne druhy dlažby?

 

GS_ViledaWMo_238_33528.jpg

Dlažba je populárnou voľbou do domácností vďaka svojej širokej ponuke tvarov, veľkostí a farieb. Taktiež sa ľahko udržuje a je trvanlivá, najmä ak sa o ňu správne staráme. Existuje veľa pomôcok, vďaka ktorým môžeme dlažbu vyčistiť jednoducho a efektívne. No často krát je potrebné k rôznym druhom pristupovať inak. Preto je dôležité vedieť, ako správne čistiť dlažbu. Vileda ponúka širokú škálu produktov na čistenie podlahy, vďaka čomu môžete nájsť na každú činnosť ideálneho spoločníka, ktorý vám upratovanie spríjemní.

Čítajte ďalej a dozviete sa, ktoré produkty sú najvhodnejšie na čistenie dlažby a tiež užitočné rady a triky, ako si prácu uľahčiť!

Ako vyčistiť keramickú a porcelánovú dlažbu

Čistenie keramickej a porcelánovej dlažby je jednoduché:
 

  1. Podlahu pozametáme alebo povysávame najprv z jej povrchu odstránime voľné nečistoty, prach a smietky. Použijeme metlu alebo vysávač s hubicou so štetinami, aby sme podlahu pozametali alebo povysávali.
     
  2. Umyjeme ju vodou – ak použijeme vysokokvalitný mop z mikrovlákna, nebudeme potrebovať žiadnu chémiu. Podlahu umyjeme čistou vodou v kombinácii s návlekom z mikrovlákna. Vďaka modernej technológii mikrovlákna budú podlahy žiariť a zbavíme sa 99 % baktérii a vírusov. Ak máte po upratovaní radi vôňu čerstvého citróna, levandule alebo pomaranča, pridajte do vody niekoľko kvapiek esenciálnych olejov. Ak použijeme elektrický parný mop, nebudeme potrebovať vôbec žiadne čistiace prostriedky. Para v kombinácii s prvotriednou čistiacou technológiou návleku z mikrovlákna zbaví podlahu 99.9 % baktérii.

  1. Podlahu vysušíme – aby sme zabránili pošmyknutiu a zachovali lesk dlaždíc. Ak používame čistiace produkty Vileda, môžeme nastaviť optimálnu vlhkosť mopu, vďaka čomu sa zbavíme nutnosti podlahu následne sušiť.

Ako zbaviť dlažbu vodného kameňa

Vodný kameň je v kuchynikúpeľni častým problémom. Keď sa na dlaždiciach objavia prvé usadeniny, môže nám pomôcť napríklad kyselina citrónová. Stačí zmiešať 30 gramov tohto domáceho prípravku s litrom vody a pretrieť ním dlaždice. Úspešne sa tak zbavíme vodného kameňa a ostane len príjemná svieža vôňa. A aby sme nezabudli, kyselina citrónová má aj dezinfekčný účinok!

Ďalšou alternatívou môže byť univerzálny pomocník v domácnosti - ocot. Stačí zriediť trochu bieleho octu alebo octovej esencie s vodou a vytrieť ním podlahu. Týmto spôsobom je možné odstrániť nielen stopy po vodnom kameni, ale aj nečistoty.

Ako vyčistiť dlažbu v kuchyni

Priestor začneme čistiť tak, že ho najprv zametieme alebo povysávame, aby sme sa zbavili voľných nečistôt, omrviniek a smietok.

Jedným z najlepších spôsobov, ako vyčistiť dlažbu a dosiahnuť efektívne a bezchybné výsledky, je použiť parný mop. Vezmeme mop, naplníme ho vodou, zapojíme ho do zásuvky a odstránime akýkoľvek prach, vlasy, či iné čiastočky.

Následne podlahu vytrieme mopom, opláchneme a vysušíme handrou alebo mopom z mikrovlákna.

Nasledovaním takéhoto postupu zabránime vzniku škvŕn od vody a dlaždice si zachovajú svoj lesk.

Ako vyčistiť dlažbu v kúpeľni

Keď príde na čistenie dlažby, kúpeľňa je miesto, ktoré si vyžaduje obzvlášť veľkú pozornosť. Pravidelné čistenie podlahy nám pomáha zbaviť sa nečistôt, špiny, baktérii a ďalších vecí, ktoré sa na nej zbierajú. Toto podporuje dobrú hygienu, zabraňuje šíreniu mikróbov a pomáha udržovať kúpeľňu sviežu a príjemnú.

Vezmeme vedro, naplníme ho teplou vodou a použijeme mop Vileda SuperMocio Microfibre. Mop namočíme do vody, prebytočnú vodu vyžmýkame a po častiach ním vytrieme podlahu, pričom venujeme zvýšenú pozornosť oblasti okolo toalety, vane a umývadla.

V prípade veľmi odolných škvŕn alebo mydlového povlaku použijeme handričku z mikrovlákna, ktorú navlhčíme teplou vodou. Miesto jemne drhneme, až kým škvrna nezmizne.

Ako naleštiť dlažbu

Túžite po lesklej dlažbe? Je to jednoduchšie, ako si myslíte.

Stačí zmiešať malé množstvo jedlej sódy s teplou vodou, ktoré nanesieme na dlaždice pomocou vlhkého mopu alebo špongie. Zmes necháme pred utretím niekoľko minút pôsobiť. A dlaždice sa znovu krásne lesknú! Pridajte tento jednoduchý trik do svojho arzenálu a môžete sa raz a navždy rozlúčiť s matnými dlaždicami.

Všeobecne odporúčame tipy na čistenie najprv vyskúšať na malej nenápadnej časti podlahy. Prípadne sa môžete obrátiť na výrobcu vašej podlahy alebo dlaždíc, ktorý vám môže poskytnúť podrobný návod na starostlivosť o vašu podlahu.

Ako vyčistiť škáry v dlažbe

Z času na čas sa aj v tých najčistejších domácnostiach objaví nepekné sfarbenie a usadeniny na škárach medzi dlaždicami. Tie sú často krát ako magnet na špinu a nečistoty, následkom čoho je ich vyblednutý a zašlý vzhľad. S trochou zubnej pasty a starou kefkou na zuby sa však dajú dokonale vyčistiť. Pastu necháme chvíľu pôsobiť a následne ich opláchneme čistou vodou.

Pomocou tejto jednoduchej, ale efektívnej čistiacej metódy zachováme škáry medzi dlaždicami žiarivo čisté.

Ako často dlažbu čistiť?

Záleží na početnosti a aktivite členov vašej domácnosti, ale odporúčame zametať alebo vysávať dlažbu dvakrát týždenne.

Záver

Ako sme mohli vidieť, na čistenie dlažby nie sú potrebné žiadne agresívne chemikálie alebo čistiace prostriedky. So správnymi vysokokvalitnými produktmi nám na udržanie jej krásy a trvácnosti postačí predovšetkým voda.

Zistite viac informácii o produktoch na upratovanie Vileda a vyberte si tie najlepšie pomôcky na dokonale čistý priestor bez jedinej smietky. Vylepšite svoje upratovanie ešte dnes!

a brand of FREUDENBERG