Ako správne hĺbkovo vyčistiť drevené podlahy

   

Vileda-06-21-0108.jpg999

Ak máte doma drevené podlahy viete, že vyžadujú špeciálnu pozornosť a starostlivosť. Zrejme je vám tiež známy fakt, že udržiavať ich čisté môže byť náročné, najmä ak máte deti alebo domácich miláčikov. Ale žiadny strach – sme tu od toho, aby sme vám pomohli! V tomto článku sa s vami podelíme o naše najlepšie rady na dôkladné a hĺbkové čistenie drevených podláh. Pripravte si mop s vedrom a poďme na to!

Ako čo najlepšie vyčistiť drevené podlahy?

Čistenie drevených podláh nemá len estetický význam, ale je tiež dôležité na zachovanie ich dlhej životnosti a krásy. Zistite, ako sa efektívne zbaviť nečistôt, špiny a škvŕn a zároveň sa vyhnúť bežným chybám, ktoré by mohli vaše drevené podlahy poškodiť. Prezradíme vám všetko od metód hĺbkového čistenia cez odstraňovanie odolných škvŕn až po prírodné alternatívy čistenia.

Hĺbkové čistenie drevených podláh

Hĺbkovým čistením drevených podláh dvakrát ročne nielenže zachováme ich krásu, ale taktiež tým minimalizujeme usadzovanie nečistôt a špiny.

 • Podlahu zametieme metlou, ktorá nerozvíri prach, vďaka čomu sa jedným vrzom zbavíme prachu, vlasov a iných čiastočiek. Ak zametáme každý deň, predchádzame tým poškrabaniu podlahy. Je tiež vhodné podlahu rýchlo vyčistiť, ak sa od niečoho zašpiní napríklad rozliatu tekutinu okamžite odstránime  pomocou sacej handry.
 • Mop namočíme do čistiaceho prostriedku tak, aby bol vlhký, no nie príliš nasiaknutý tekutinou. Podlahu čistíme opatrne, aby nevznikli mláky, ktoré môžu drevo poškodiť, a dbáme na jej vlhkosť. Vytieranie drevených podláh je zásadné, predchádzame tým ich degradácii. Ak používame produkty na upratovanie Vileda, môžeme regulovať vlhkosť mopu a nastaviť jej optimálnu úroveň vzhľadom na potreby konkrétneho druhu podlahy.
 • Prečítame si návod k čistiacemu prostriedku, ktorý používame. Prečítame si tiež pokyny od výrobcu podlahy – často krát sa uvádza, aký je najlepší spôsob na čistenie danej drevenej podlahy. Tým môže byť napríklad iba čistenie vodou. Hlavice mopov Vileda vedia odstrániť až 99 % baktérii len s použitím vody a sú tak skvelou voľbou pri čistení drevených podláh.
 • Nakoniec necháme podlahu vyschnúť. Tento proces môžeme urýchliť zapnutím kúrenia alebo otvorením okien.

Ako vyčistiť staré drevené podlahy bez poškodenia

Ak chceme, aby si staré drevené podlahy zachovali svoju povrchovú úpravu ako aj svoj pôvabný vzhľad, musíme ich opatrne čistiť. Na to nám poslúži nasledujúci jednoduchý návod:

 • Začneme tým, že z podlahy pozametáme alebo povysávame prach, nečistoty a iné čiastočky. Na to použijeme vysokokvalitné lopatky a metličky, ktoré nám umožnia rýchle a efektívne čistenie.
 • Znečistené miesta alebo voľné čiastočky vyčistíme na sucho mopom a vysoko koncentrovaným čistiacim produktom. Vyhneme sa bielidlu a nadmernému použitiu impregnačných prostriedkov, ktoré môžu spôsobiť nepekné sfarbenie podlahy alebo ju poškodiť.
 • Na odolné škvrny použijeme navlhčenú handru, no najprv sa uistíme, že sme ju riadne vyžmýkali.
 • Pri olejovaných podlahách zvolíme prostriedok na báze oleja, ktorý zabráni ich vysušeniu.
 • A na záver môžeme zbytočnému opotrebovaniu predchádzať aj tým, že sa pri chodení po drevenej podlahe vyhneme používaniu obuvi. Kľúčové je však jej pravidelné udržiavanie.

Nezabudnite, že použitie nadmerného množstva vody môže viesť k pokriveniu alebo popraskaniu dreva.

Profesionálny tip: Vždy začnite s čistením na malom, nenápadnom mieste. Vďaka tomu sa uistíte, že prípravok, ktorý používate, podlahu nepoškodí a nezanechá na nej škvrny.

Odstraňovanie škvŕn z drevených podláh

Keď príde na odstraňovanie odolných škvŕn z drevených podláh, použitie správnych pomôcok môže spraviť významný rozdiel. Kvalitné produkty určené na starostlivosť o podlahy, ako sú napríklad mopy a metly od Vileda, môžu byť v boji proti škvrnám cennými spoločníkmi, ktorí sú zároveň šetrní k podlahám.

Ako z drevenej podlahy odstrániť škvrny od farby?

Niekedy sa stáva, že pri maľovaní zafarbíme aj to, čo nechceme. Ak omylom zafarbíte svoje drevené podlahy, žiadny strach. Poradíme si s tým nasledovne:

 • Zmiešame pár kvapiek prípravku na umývanie riadu s teplou vodou, navlhčíme ním handru a zafarbené miesto vydrhneme. Keď farba povolí, utrieme ju suchou handrou.
 • Odolnejšie fľaky môžeme jemne zoškriabať starou kreditkou.
 • V prípade odolných škvŕn po olejových farbách môžeme zvážiť odstraňovač farby na báze citrusov.

Nezabudnite: po použití oleja na podlahy a zmesi s prípravkom na umývanie riadov vždy použijeme čistič, ktorý ma mierne alebo neutrálne pH. Vyhnite sa agresívnym chemikáliám, ktoré môžu podlahu poškodiť. Pri výbere čistiacich prostriedkov sa držte pôvodnej farby, ktorú má olej podlahy. A nech vám ide čistenie od ruky!

Ako z drevenej podlahy odstránime vosk?

 • Najprv si musíme uvedomiť, prečo je dôležité správne odstrániť vosk z drevenej podlahy. Stopy na podlahe po pastelkách, žuvačkách a vosku zo sviečky môžu poznačiť jej vzhľad a prípadne tiež poškodiť jej povrchovú úpravu, ak sa ich správne nezbavíme.
 • Pri odstraňovaní vonku môžeme využiť ľad. Pár kúskov ľadu vložíme do vrecka a položíme ho na vosk, ktorý po chvíli začne byť krehký.
 • Krehký vosk opatrne zoškriabeme plastovou stierkou. Dávame si pozor, aby sme pri tom nenarušili ochrannú povrchovú úpravu podlahy.
 • Ak pri odstraňovaní vosku omylom narušíme povrchovú úpravu podlahy, použijeme jemnú handričku, aby sme na poškodené miesto naniesli vosk na tvrdé podlahy na báze rozpúšťadla a leštíme ho, kým sa nezačne lesknúť.
 • Pravidelné hĺbkové čistenie podlahy dva krát ročne pomáha zachovať jej vzhľad a dlhú životnosť. Nečakáme, kým sa na nej nenazbiera špina, ale snažíme sa tomu predchádzať.

Tipy na čistenie drevených podláh bez chémie

Ak chcete, aby si vaše podlahy z tvrdého dreva zachovali svoj pôvabný nadčasový vzhľad, čistiace prostriedky na prírodnej báze môžu byť vaši najspoľahlivejší pomocníci. Spomedzi nich vyniká biely ocot, ktorý je nielen ekologický, ale aj pozoruhodne účinný pri odstraňovaní špiny a nečistôt. Vďaka nasledujúcim cenným tipom sa dozviete, ako zachovať krásu vašich drevených podláh a zároveň ich udržať čisté.

Čistenie drevených podláh bielym octom

Radi by ste vyčistili vaše drevené podlahy bez použitia chémie? Tak v tom prípade je ocot jasnou voľbou. Nielenže je šetrný k životnému prostrediu, je tiež veľmi cenovo prístupný a účinne odstraňuje nečistoty z drevených podláh.

 • Začneme tým, že si si náš čistiaci prípravok vyrobíme. Vo fľaši zmiešame ocot s vodou v pomere 1 : 1 a pridáme 10 kvapiek esenciálneho oleja. Fľašu pretrepeme, aby sa jednotlivé zložky zmesi riadne spojili.
 • Ešte než začneme čistiť, otestujeme prípravok na malom nenápadnom mieste. Ocot môže spôsobiť, že niektoré povrchové úpravy podláh z tvrdého dreva ostanú matné.
 • Keď sa uistíme, že môžeme prípravok s octom bez problémov použiť, navlhčíme ním mop. Dávame si pozor, aby mop nenasiakol príliš, pretože nadmerne veľké množstvo vody môže drevo poškodiť.
 • Podlahu vytrieme mopom pričom kopírujeme štruktúru dreva, aby sme dosiahli čo najlepšie výsledky.
 • Ak použijeme esenciálny olej s citrónom, dodáme podlahám sviežu vôňu. Citrón nám tiež pomôže účinne sa zbaviť nečistôt.
 • Podlahu necháme uschnúť. Octový zápach počas schnutia vyprchá.

Nezabudnite, že ocot je efektívny, pretože je zriedený. Neriskujte poškodenie vašej podlahy z tvrdého dreva tým, že vytvoríte príliš koncentrovanú zmes.

Ako ošetriť odrené miesta

Nie vždy sú hlavným problémom nečistoty. Ak presúvame nábytok, alebo chodíme doma v topánkach, je možné, že si na podlahe z tvrdého dreva všimneme odreniny. Našťastie sa ich s trochou drhnutia vieme jednoducho zbaviť.

 • Miesta s ľahkými odreninami môžeme preleštiť ponožkou alebo čistou tenisovou loptičkou, až kým odrenina nezmizne.
 • Na odolnejšie odreniny použijeme jedlú sódu, ktorú nanesieme na navlhčenú špongiu a postihnuté miesto jemne drhneme, kým odrenina nezmizne. Potom ho očistíme navlhčenou papierovou utierkou a vytrieme do sucha.

Je možné čistiť drevené podlahy parným čističom?

Hoci parné čističe dokážu hygienicky vyčistiť mnohé povrchy, nie sú vhodné na podlahy z tvrdého dreva. Vysoká teplota pary a jej veľká vlhkosť môžu spôsobiť na dreve fľaky, zdeformovať ho alebo dokonca popraskať, najmä ak nie je vhodne utesnené.

Záver

Na záver možno konštatovať, že čisté a dobre udržované drevené podlahy si vyžadujú zvýšenú starostlivosť, ako aj použitie vhodných čistiacich produktov a metód. Vďaka pravidelnému hĺbkovému čisteniu a správnym čistiacim prípravkom a vysoko kvalitným metlám, lopatkám a mopom s určitosťou zachováme ich životnosť a krásu.

Na dosiahnutie čo najlepších výsledkov odporúčame použiť prvotriedne čistiace produkty Vileda: metly, lopatky a mopy. S veľkými plochými mopmi Vileda z mikrovlákna vyčistíte veľké priestory raz-dva a majú pohodlnú nastaviteľnú rúčku, vďaka ktorej je vytieranie hračkou. Nechýbajú tiež objemné vedrá so žmýkacím košom, vďaka čomu sa zbavíte nadbytočnej vody a vaše podlahy tak nikdy nebudú príliš mokré. So spoľahlivými a účinnými pomôckami Vileda ľahko a bez problémov vyčistíte vaše drevené podlahy a zbavíte ich špiny, nečistôt a škvŕn. Využite praktické účinné čistiace prostriedky Vileda a zachovajte tak prirodzený pôvabný vzhľad svojich drevených podláh.

Tak na čo čakať ďalej? Konajte ihneď, vyskúšajte produkty na upratovanie Vileda a poskytnite svojím dreveným podlahám starostlivosť, ktorú si zaslúžia. Presvedčte sa sami, aký rozdiel môžu spraviť pri udržovaní vašich podláh a ich krásneho čistého vzhľadu.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Čím by sme nemali čistiť drevené podlahy?

Zvyšky olejov, voskov a sprejov na nábytok môžu ostať na podlahe a vytvoriť klzký povrch, ktorý komplikuje impregnáciu. Vyhýbame sa agresívnym chemikáliám a čistiacim produktom s pieskom, čistému čpavku, alkalickým prípravkom, chlórovému bielidlu, borovému oleju, či nezriedenému octu a tiež parným čističom, ktoré môžu spôsobiť, že povrch ostane matný, poškrabaný alebo poškodený.

Ako často treba vytierať podlahy?

Podlahy z tvrdého dreva je potrebné vytierať raz týždenne na miestach, kde často chodíme, napríklad v jedálni a kuchyni. Na to použijeme mop z mikrovlákna, ktorý navlhčíme prípravkom vhodným na čistenie drevených podláh, alebo len čistou vodou. Pri vytieraní vždy kopírujeme štruktúru dreva a počkáme, kým úplne neuschne, než po nej začneme chodiť. Miesta, po ktorých chodíme menej stačí vytrieť raz za mesiac, alebo dokonca iba raz za pár mesiacov. Ak vlastníme domáceho miláčika, vytieranie podlahy dva krát týždenne môže dopomôcť k udržaniu čistoty. Snažíme sa nepoužívať príliš mokrý mop alebo nadmerné množstvo vody. Nezabudnite, pri čistení drevených podláh je menej často viac.

Prečo sú podlahy aj po vytretí stále špinavé?

Existuje niekoľko známych príčin, ktoré spôsobujú, že drevené podlahy vyzerajú aj po vytretí mopom stále špinavé. Jedným dôležitým faktorom môže byť špinavý mop, ktorý nie je po každom upratovaní správne čistený a nedokáže tak účinne zachytávať nové nečistoty. Hlavicu takmer každého mopu Vileda je možné prať v práčke. Návlek môžeme po použití pridať do špinavej bielizne a oprať v práčke na teplote max. 60 °C. Takto ušetríme peniaze na jednorazových utierkach na podlahy a znížime množstvo vyprodukovaného odpadu. Hlavicu mopu nezabudneme raz za pol roka vymeniť, čím obnovíme jeho čistiaci potenciál.

Ďalším dôvodom môže byť používanie prílišného množstva vody pri vytieraní, ktorá môže zatiecť do dreva a spôsobiť špinavý efekt. Nadmerné používanie čistiacich prostriedkov môže niekedy spôsobiť, že podlaha ostane lepkavá a následne je ako magnet na nečistoty. Takže ak chceme mať čistejšiu podlahu, je vhodné udržiavať ju suchú a používať mop s optimálnou vlhkosťou, ktorý pri používaní pravidelne preplachujeme.

Ako zabrániť vzniku šmúh na drevených podlahách?

Nepekné šmuhy na podlahách z tvrdého dreva sú spôsobené rôznymi chybami pri čistení. Ich vzniku zabránime nasledovne:

 • Rozliate tekutiny na podlahe ihneď utrieme. Zvyšková vlhkosť môže spôsobiť nepekné sfarbenie podlahy.
 • Každý deň alebo aspoň raz týždenne prejdeme podlahu mopom na sucho. Vďaka tomu sa zbavíme zvyškov hliny, prachu a ďalších čiastočiek, ktoré môžu podlahu poškrabať.
 • Používame kvalitné rohožky, ktoré pravidelne čistíme, aby účinne zachytávali nečistoty.
 • Pravidelne vysávame, ale nepoužívame tvrdé nástavce, ktoré môžu podlahu poškodiť.
 • Pri vytieraní podlahy sa snažíme nepoužívať príliš veľa vody a vyhýbame sa agresívnym čistiacim prostriedkom.
 • A každý nový čistiaci prípravok, ako napríklad ocot, najprv otestujeme na nenápadnej ploche, aby sme sa vyhli nepeknému zafarbeniu.

Ako sa dajú rýchlo vyčistiť všetky utesnené tvrdé podlahy?

Mop Vileda 1-2 SprayMax je skvelou voľbou na všetky tipy utesnených tvrdých podláh, vrátane jemných povrchov ako je napríklad drevo. Tento mop s rozprašovačom využíva technológiu mikrovlákna, takže odstráni nečistoty, mastnotu či prach a zbaví podlahu až 99 % baktérii len za použitia vody. Vďaka integrovanej nádržke na vodu a rozprašovacej funkcii je vždy pripravený na okamžité použitie bez potreby vedra. Stačí stlačiť spúšť na rukoväti a po celej šírke hlavice sa uvoľní optimálne množstvo vlhkosti, ktoré je možné regulovať vzhľadom na druh podlahy.

a brand of FREUDENBERG